Historici zverejnili na internete zrejme najúplnejší zoznam veliteľov a strážcov v koncentračnom tábore Auschwitz aj s ich osobnými údajmi.Poľský Ústav pamäti národa v Krakove informoval, že zoznam bol zostavený na základe materiálov z archívov v Poľsku, Nemecku, Rakúsku, USA a ďalších krajinách. Zoznam má viac ako 8500 položiek. Väčšina z nich zahŕňa dátum a miesto narodenia, štátnu príslušnosť, vzdelanie, vojenskú hodnosť a stranícku príslušnosť veliteľov a strážcov koncentračného tábora v Auschwitzi.

No words to describe the feeling #auschwitz #poland #HDR

A photo posted by Nach (@naxo8628) on

K niektorým menám je pripojená aj fotografia, čo sa týka najmä dôstojníkov SS.  V prípade osôb, ktoré boli po druhej svetovej vojne súdené, ich zložka obsahuje aj rozsudok súdu.  Denník Gazeta Wyborcza napísal, že niekoľko desiatok ľudí zo zverejneného zoznamu stále žije.

No words #Auschwitz #Holocaust #Nazi #Jewish #Poland

A photo posted by Cristobal Bellolio (@cbellolio) on

Riaditeľ poľského Ústavu pamäti národa Jaroslaw Szarek na tlačovej konferencii v Krakove označil 30. január, kedy zverejnili databázu, za historický. Poukázal na to, že na internete sa tieto údaje objavili v takom rozsahu, ako to ešte nikto neurobil. Podľa poľskej verejnoprávnej televízie TVP Szarek uviedol, že zverejnenie spomínanej databázy je len začiatkom realizácie veľkého projektu. Historici totiž mienia časom zverejniť takéto údaje aj o ďalších nemeckých nacistických koncentračných táboroch.

#auschwitz #krakow #birkenau

A photo posted by Tom Goldthorpe (@tomgg92) on

Szarek tiež informoval, že tento projekt je i odpoveďou na používanie nesprávneho slovného spojenia „poľské koncentračné tábory“. „Pozrite sa, kto tvoril posádku SS v koncentračných táboroch,“ vyzval Szarek. S prácou na databáze začal v roku 1982 historik Aleksander Lasik. Išlo o súčasť príprav jeho dizertačnej práce, ktorú v roku 1988 obhajoval v Ústave dejín Univerzity Adama Mickiewicza v Poznani.

#krakow #oswiecim #auschwitz #memorial #concentrationcamp #arbeitmachtfrei #thrill #truestory #dontforget

A photo posted by Greta Lami (@greachi) on

Databáza pôvodne obsahovala len údaje o dôstojníkoch SS slúžiacich v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Časom k nim pribudli aj posádky iných koncentračných táborov. Momentálne je v databáze 25 000 záznamov, z toho 9686 sú údaje o posádke SS v Auschwitzi. Databáza je prístupná aj na webovej stránke: www.truthaboutcamps.eu. Počet ľudí zabitých v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2 až 1,6 milióna osôb. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.

Zdroj: TASR