Britská kráľovná Alžbeta II. si v pondelok pripomínala 65. výročie odo dňa, keď usadla na trón.V centre Londýna jej vzdali poctu oslavné salvy – dovedna 41 výstrelov z dela. Buckinghamský palác pri príležitosti kráľovninho tzv. zafírového výročia zverejnil portrét z roku 2014, na ktorom Alžbetu zdobia zafírové šperky, ktoré dostala od svojho otca, kráľa Juraja VI., ako svadobný dar.

Kráľovná Alžbeta II. (zdroj: Twitter/Kensington palace)
Kráľovná Alžbeta II. vládne už 65 rokov (zdroj: Twitter/Kensington Palace)

Momentálne vôbec najstaršia žijúca a zároveň najdlhšie vládnuca britská panovníčka však výnimočný deň strávila vo svojom vidieckom sídle v obci Sandringham v grófstve Norfolk, pričom sa venovala obvyklým činnostiam, priblížil Buckinghamský palác. Kráľovná Alžbeta II. sa vlani dožila 90 rokov a jej narodeniny sprevádzali celoštátne oslavy.

Panovníčka sa aj spolu so svojím 95-ročným manželom, princom Philipom, stále teší dobrému zdraviu. V decembri však avizovala, že zredukuje počet svojich zahraničných ciest i verejných vystúpení a patronát nad charitatívnymi organizáciami, akademickými a ďalšími inštitúciami prenechá ďalším členom kráľovskej rodiny.

Zdroj: TASR