Má viac ako 70 miliónov používateľov z celého sveta, vyše 8 miliónov autorov a za deň sa pridá viac ako 100 tisíc príbehov. Ale čo je najdôležitejšie, je zadarmo. To je Wattpad – online knižnice kdekoľvek ste, či už online, alebo offline aj na vašom smartfóne.Že čítanie už dávno vyšlo z módy? Omyl! V poslednom čase narastá počet mladých ľudí, ktorí siahnu radšej po knihe ako po televíznom ovládači. Možno za tento zvrat môže ten nový hipsta trend, ktovie. Pravdou je tiež to, že čítanie je sexy. Veď predsa len, keď človek číta, nemusíte sa báť, že po otvorení úst sa budete krčiť pri každom jeho druhom slove. Ďalším dôkazom o návrate čítania je aj Wattpad sociálna sieť plná autorov, čitateľov, no najmä príbehov.

Zdroj: http://mostro-manga.blogspot.sk/
Zdroj: mostro-manga.blogspot.sk

Úplne iná sociálna sieť

Autorov, ktorí používajú túto sieť, je naozaj veľa.  Jednou z nich je aj študentka Ivana (19), ktorá sa na na Wattpad dostala pred dvoma rokmi. ,,Keď moje dve obľúbené autorky oznámili, že sa so svojimi príbehmi presúvajú z facebooku práve na Wattpad, hneď som si tam vytvorila účet aj ja. Keďže aj ja sama som v tom období začínala s písaním, bola som neskutočne unesená. Už to nebolo len o spísaných riadkoch na facebookových stránkach. Bolo to o vytváraní obálok na ´knihy´, o príbehu samotnom, dobrej anotácii či v neposlednom rade o budovaní vlastnej malej komunity autorov, ktorí sa vracali k čítaniu mojich prác. Začala som viac čítať, pretože Wattpad ponúka širokú škálu príbehov a aj kníh zadarmo. Obzvlášť v kategórii Romance, ktorú zbožňujem,“ popisuje svoje skúsenosti Ivana.

Wattpad Ivanu podľa jej slov naučil veľa, najmä v oblasti písania. Zdokonalila si gramatiku, rozšírila slovnú zásobu a spoznala nových, úžasných autorov. ,,Už si neviem predstaviť, že by som túto stránku nepoznala a vďaka aplikácii v mobile ju nenavštevovala každý deň. Som vďačná za túto komunitu dievčat, ale aj chlapcov. Mali by sme sa vzájomne podporovať a motivovať . Na naše malé Slovensko máme slušný rad autorov, ktorí píšu naozaj dobre, no hlavne pre čitateľov. A o tom to je – robiť niečo úprimne a od srdca a nielen pre seba, ale aj pre druhých!“ odporúča Ivana. Príbehy od skvelej Ivany si môžete prečítať tu.

Anna Todd (27) je v dnešnej dobe obľúbenou autorkou série kníh After. Málokto však vie, že Anna začínala práve na Wattpade. Táto jej séria bola prvotne písaná ako fanfiction na známu britskú spevácku kapelu One Direction.

Počiatky Wattpadu

Wattpad vznikol v roku 2006 v Toronte ako výsledok spolupráce medzi Allenom Lauom a Ivanom Yuenom. V roku 2009 bola na trh uvedená aj mobilná verzia tejto sociálnej siete. V decembri 2011 bol Wattpad vyhlásený za „Hottest Digital Media company“ v krajine. V rovnakom roku bol spoluzakladateľ a CEO Ivan Yuen uznaný za najväčšieho kanadského podnikateľa v Impact Infused Awards sponzorovanej spoločnosťou Deloitte. V súčasnosti Wattpad využíva viac ako 45 miliónov ľudí.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/179088522654111364/
Zdroj: pinterest.com

Ako funguje?

Wattpad je najväčšia svetová online komunita zameraná čisto na čitateľov a autorov príbehov, ktoré sú zadarmo. Na svoje si prídu nielen milovníci čítania, ale aj rojkovia, ktorí si doteraz všetky svoje napísané veci schovávali doma pod vankúš. Ak patríte práve medzi tých ľudí, čo sa boja ukázať okoliu svoje diela zo strachu pred kritikou, nebojte sa. Zaregistrujte sa bezplatne na Wattpade, vytvorte si účet – či už použijete vlastné meno, alebo pseudonym – a získajte si svoj vlastný fanklub.

Používatelia Wattpadu môžu skrz túto platformu zdieľať svoju tvorbu do sveta. Čitatelia sa im za to odmeňujú takzvanými seen-mi (čísla, ktoré ukazujú čitateľnosť či už daného príbehu, alebo jeho najnovšej časti), zanechaním vote-u (niečo ako like) a samozrejme komentárom. Taktiež je možné odoslať autorovi direct message do jeho inboxu, kde mu môžete osobne napísať, čo máte na srdci.

Avšak najlepšie na celom Wattpade je to, že stránka funguje v rôznych jazykoch. A hádajte čo? Ó, áno, hádate správne. Jedným z tých jazykov je aj slovenčina. Je tu nielen široká škála slovenských autorov, ale aj našich čitateľov. Susední Česi na tom nie sú o nič horšie, a možno práve táto naša jazyková podobnosť nám umožňuje mať ako širšie spektrum autorov, tak aj čitateľov.

Na Wattpade nájdete rôzne fanfiction, čiže literárne diela, ktoré vychádzajú z už existujúceho diela, ale sú napísané fanúšikmi (diela s touto tematikou sú najpreferovanejšie, napríklad One Direction, Justin Bieber,…), ďalej tu môžeme nájsť sci-fi príbehy, horory, príbehy o upíroch, čarodejníkoch, poéziu, takzvané short stories, no drvivé percento príbehov je zo škály romance.

zdroj http://www.slideshare.net/scribando/how-topromoteyourbookonwattpad
Zdroj: slideshare.net

Wattpad ale neslúži len na objavovanie nových príbehov a krátenie si nekonečných chvíľ napríklad počas jazdy autobusom. V rámci crowdfundingového experimentu Fan Funding mohli autori príbehov oslovovať svojich fanúšikov ohľadom finančnej pomoci pri publikovaní diel. Tento Fan Funding zatiaľ prebehol len ako forma experimentu, ale Allan Lou tvrdí, že dopadol veľmi dobre – všetky zapojené projekty získali potrebné financie.

A teraz trocha čísel

Každý mesiac strávia užívatelia čítaním príbehov až 6 miliárd minút – čo sú v prepočte cca 4 hodiny na užívateľa. Každú sekundu sú nahraté na web dve kapitoly – na Wattpade tak každú minútu pribudne zhruba 10 hodín čítania. Ponuka uverejnených diel je naozaj široká. Nachádza sa tam viac ako 40 miliónov poviedok všetkých možných žánrov. Tieto čísla sú vysoké, pretože nejde len o americkú sieť, polovica užívateľov pochádza zo zvyšku sveta. Všetko je dostupné aj na mobilných telefónoch – prístupy z nich tvoria až 85 % celkovej návštevnosti Wattpadu.

zdroj: http://www.slideshare.net/richpoirier/wattpad-evolution-of-a-web-architecture-with-amazon-web-services
Zdroj: slideshare.net