Vytvoriť si správny životopis – taký, ktorý zaujme, je niekedy veda. Mnohí študenti si myslia, že so svojimi skúsenosťami a zručnosťami študenta nemusí pôsobiť profesionálne. Omyl. Rovnako, ako názor, ktorý hovorí ako nezáleží na vizuále alebo obsahu, ale na tom, čo skutočne vieme. Prečítajte si, ako si môže aj študent vytvoriť životopis ako profesionál.



To, že si študent a nemáš toľko relevantných skúseností, ešte neznamená, že si nemôžeš vytvoriť CV, ktorý ti nájde prácu. Poradíme ti, ako správne napísať životopis, ktorým môžeš zaujať svojho budúceho zamestnávateľa.

Ako správne napísať životopis?

Túto otázku sme vyriešili za teba. V spolupráci so slovenskou firmou Kickresume, sme sa rozhodli vytvoriť body, pomocou ktorých môže aj tvoj životopis zaujať. Podelili sa s nami o užitočné skúsenosti z praxe, vďaka ktorým sa budeš vedieť vyhnúť najčastejším chybám pri písaní životopisu.

1. Prvý dojem je len jeden 

Vizuálna stránka je rovnako dôležitá, ako obsahová. Personalista venuje jednému životopisu v priemere 6 sekúnd. Musíš ho teda zaujať natoľko, aby si ho prečítal celý. Ako to dokážeš?

V prvom rade zabudni na Word, tým neohúriš nikoho. Život je predsa príliš krátky na to, aby sme sa trápili s vytváraním životopisu vo Word-e. Ak si to chceš uľahčiť, existujú na to rôzne online nástroje, kde si vytvoríš dizajnový životopis behom pár minút. Jedným z nich je napríklad Kickresume.

Stačí, ak si vyberieš obľúbený dizajn a vyplníš svoje údaje. Tvoje šance na získanie vysnívanej práce sa tak zvýšia minimálne o 60 %.

Ktorý životopis by ťa zaujal viac?

ako napísať životopis
Rozdiel medzi MS Word a Kickresume. Zdroj: Kickresume.

2. Stačí jedna strana a relevantné info, nie si CEO

Nepíšeš román. Životopis na viac strán je len pre ľudí na seniorskýchých pozíciách. Ako študent s menej skúsenosťami by si si určite mal vystačiť s jednou stranou.

Navyše, väčšina personalistov sa zhoduje v tom, že číta len prvú stranu životopisu. Vyhni sa teda zbytočnej vate, ktorá pre pozíciu, o ktorú sa uchádzaš, nie je nijako relevantná.

3. Najdôležitejší je úvod

Práve ten presvedčí personalistu, či si tvoj životopis prečíta. Charakterizuj sa tak, ako sa vidíš ty, alebo ako ťa vidia ľudia z tvojho okolia.

Napíš, čo dokážeš ponúknuť svojmu budúcemu zamestnávateľovi. Nezabudni na všetky relevantné skúsenosti, ktoré ťa môžu odlíšiť od iných kandidátov.

Uveď svoje najvýznamnejšie úspechy a schopnosti. Najdôležitejšie je, aby bol profil jasný a relevantný. Môžeš ho napísať ako súvislý text alebo cez odrážky.

Príklad:

Študent žurnalistiky s trojročnou praxou v tvorivom písaní a obsahovom marketingu.

Skúsenosti s copywritingom, SEO a PPC.

Schopný pracovať na viacerých projektoch a splniť termíny včas.

4. Dávaj pozor na detaily

Meno, priezvisko, dátum narodenia, e-mail a telefónne číslo sú základ. Ak personalistov zaujmeš, musia mať k dispozícii možnosť, ako ťa kontaktovať.

Daj si pozor na to, akú použiješ e-mailovú adresu. Bambulka@azet.sk neznie príliš profesionálne. Určite stojí za to, aby si si vytvoril jednu vierohodnú e-mailovú adresu.

Buď obozretný, keď zadávaš e-mail. Mal by byť bez preklepov. Kickresume sa už napríklad stalo, že im na firemný e-mail prišla informácia pre jedného z ich používateľov o postupe do druhého kola pohovoru. Celkom fail.

A v neposlednom rade, pozor na gramatické chyby! Väčšina personalistov sa zhodne na tom, že si ich v životopise všímajú. Nič nepokazí celkový dojem viac, ako gramatická chyba alebo preklep, ktorý prezradí, že ti chýba dôslednosť.

Over si, že v životopise nemáš žiadne pravopisné či interpunkčné chyby, prípadne chýbajúce slová alebo písmená.

Ako správne písať
Skontroluj si gramatiku. Zdroj: Pixabay.

5. Neboj sa podrobnejšie opísať svoje zručnosti a skúsenosti. Nechaj svoj životopis rozprávať tvoj príbeh za teba

Štúdium nie je len o názve študijného programu a univerzite. Spomeň aj najzaujímavejšie predmety, ktoré sa týkajú práce, o ktorú sa uchádzaš. Získal si štipendium alebo máš červený diplom? Super! A určite si to povie aj personalista, keď to uvidí v tvojom životopise.

Môžeš tiež spomenúť, o čom si písal bakalársku alebo diplomovú prácu. Je to niečo, o čo sa personalisti zvyknú zaujímať, ak si stále študent alebo čerstvý absolvent.

Nezabúdaj tiež, že aj brigáda za pokladňou je skúsenosť. Obávaš sa toho, že ti umývanie riadov cez leto v USA pokazí životopis? Omyl! Každý niekde začínal a personalisti chcú vidieť, že sa vieš chopiť akejkoľvek práce. Nikto nespadol z neba učený. Aj Lady Gaga začínala ako čašníčka.

Vyzdvihni, čo ťa takáto práca naučila a aký to môže mať prínos pre tvoju budúcu pozíciu. Môže to byť zlepšenie angličtiny, práca s ľuďmi či lepší time management.

Do pracovných skúseností zahrň aj stáže. Platené či neplatené, povinné či nepovinné, práve to je niečo, čo bude odlišovať tvoje CV od ostatných uchádzačov.

6. Uveď všetky svoje dobrovoľnícke aktivity počas školy

Dobrovoľné aktivity v životopise sú “must have”. A nemusíš len pomáhať bezdomovcom či deťom v Afrike. Si členom študentskej rady, organizuješ školské eventy alebo píšeš pre univerzitný magazín? Toto všetko sú veci, ktoré si zaslúžia miesto v tvojom životopise.

Na zamestnávateľov to urobí dobrý dojem, pretože tým ukážeš, že máš motiváciu a dokážeš robiť niečo pre svoj kariérny a osobný rast aj nezištne. Ak máš málo pracovných skúseností, tieto dobrovoľné aktivity môžeš uviesť aj ako svoje normálne zamestnanie.

7. Používaj vlastné slová, nie klišé frázy

Google a fráza “zručnosti v životopise” nie je tá správna cesta. Asi nič nie je v životopise otrepanejšie než slová flexibilný, komunikatívny či kreatívny.

Musíš byť konkrétny. Študuješ marketing a venuješ sa sociálnym sieťam? Uveď zoznam všetkých sietí, na ktoré sa špecializuješ. To isté platí aj pri skúsenostiach s počítačovými programami, ktoré sú pre danú prácu relevantné.

Vyjadri aj svoju osobnosť. Zabehol si maratón alebo sa venuješ turistike? Spomeň to ako svoje hobby a urob dobrý prvý dojem.

8. Neklam, aj tak to neskôr zistia

Buď pravdovravný, neoplatí sa vymýšľať a prikrášľovať. Ak niečo uvedieš vo svojom životopise, mal by si to vedieť aj dokázať. Inak sa to neskôr môže obrátiť proti tebe. To, že si si párkrát otvoril Adobe Photoshop, ešte neznamená, že ho ovládaš.

Možno ani ten Excel neovládaš na takej super úrovni, ako si myslíš. Ak ti dajú v budúcej práci vytvoriť kontingenčnú tabuľku, bude to pre teba španielska dedina. Takému trapasu chceš určite predísť.

9. Životopis prispôsob každej pozícii, o ktorú sa uchádzaš

Mnohí študenti sú príliš leniví na to, aby to urobili. A to je chyba!

Prispôsob svoje skúsenosti podľa toho, aby lepšie zodpovedali pracovným požiadavkám. Tomu predchádza rešerš. Naštuduj si, čo od teba na danej pozícii požadujú a podľa toho prispôsob svoj životopis.

Personalisti ocenia, že si si dal trochu námahy. Sila osobného prístupu dokáže zavážiť.

10. Neposielaj každej firme rovnaký e-mail

Síce máš životopis už hotový, ale ešte ti zostáva posledný, dôležitý krok. A to sformulovať e-mail, v ktorom sa uchádzaš o prácu.

Daj si na ňom záležať a napíš ho dobre. Vyhni sa tomu, aby si každému poslal úplne totožný e-mail. Ak si na to príliš lenivý, aspoň si zisti, komu životopis posielaš a oslov ho menom.

tipy ako napísať životopis
Ako má vyzerať životopis. Zdroj: Kickresume

10+1. Prečo je super voľbou Kickresume?

Spoločnosť pomohla nájsť prácu už viac ako 500 000 ľuďom po celom svete v top firmách ako Google, Apple, Facebook či SpaceX. Význam spoločnosti vychádza z vývoja inovatívneho online nástroja na tvorbu životopisov.

Rovnako pomáha na ceste za svojou kariérou aj študentom, pre ktorých je Kickresume zadarmo. Stačí, ak sa zaregistruješ na svoj ISIC.

Hľadáš ďalšie inšpirácie, ako zvýšiť atraktívnosť svojho životopisu? Prečítaj si napríklad o výhodách zahraničného študijného pobytu Erasmus+.