Dánsko je najmenším kráľovstvom spomedzi škandinávskych štátov. Je krajinou s bohatou históriou, zmiešanými kultúrami, uvoľneným životom. Je krajinou poskytujúcou zaujímavé študijné príležitosti.Zo Slovenska každoročne odchádza veľa mladých ľudí, ktorým zahraničné školy a život v inej krajine ponúka omnoho viac možností a osobného rozvoja, ako na Slovensku.

Jednou z nich je aj mladá Slovenka z Prešova, ktorá sa rozhodla opustiť svoje rodné mesto, priateľov a školu, na ktorej študovala, a odišla skúsiť šťastie do Dánska. O tejto krajine sa dozvedela od svojho staršieho brata, ktorý v Dánsku študuje už tretí rok. Bratove skúsenosti boli pre ňu tým najdôveryhodnejším zdrojom, ktoré jej odchod do cudzej krajiny podstatne uľahčili.

Ine Majorošová, 18 r.
Ine Majorošová, 18 r.

V Dánsku študuje druhý školský rok a je veľmi spokojná. „Škola sa zameriava na medzinárodné vzťahy a pochopenie ostatných kultúr. Štúdium je náročné, v škole panujú prísne pravidlá.“ Na čo si Prešovčanka  zvykala najdlhšie? „Na prísne sledovanú pravidelnú dochádzku do školy.“

V porovnaní so Slovenskom je štúdium bezplatné, čo je pre slovenského študenta veľkou motiváciou. Naopak, v Dánsku nie je až také ľahké ubytovať sa. „Ak si Dán, prístup k ubytovaniu je lepší. Niektoré školy majú dohody s hotelmi, ktoré potom ponúkajú študentom lacnejšie ubytovanie. Tiež existuje stránka AKU, určená len pre študentov, kde sa registrujú a napíšu tam svoje požiadavky, na základe ktorých im pridelia byt. Depozit preplatí komúna.“ (Dánsko je rozdelené do piatich regiónov a 98 komún. Boli založené administratívnou reformou v roku 2007.)

Existuje stránka Aalborg roommates, kde sa posielajú ponuky na byty, ale len na pár dní alebo mesiacov. Keď ide niekto preč alebo na prázdniny „prenajme“ ten byt, v ktorom bol, a niekto iný bude za neho platiť nájom, toto je v Dánsku nelegálne.

Ak porovnáme ceny za ubytovanie na Slovensku, tak v Dánsku sa ceny pohybujú vo vyšších cifrách. Moja osobná skúsenosť: garsónka so sociálnym zariadením v centre Trnavy cca 16 m2, 180 €/mesačne. Momentálne bývam v 4-izbovom byte so siedmimi študentmi a platím 82,50 €/mesačne vrátane energií, pričom žiaden depozit som platiť nemusela.

Mladá študentka Ine platí za ubytovanie viac. „Za byt platím 3500 dkk, čo je asi 500 € mesačne, vrátane energií. Keď sa rozhodneš odsťahovať, musíš odovzdať byt a zaplatiť depozit okolo 3-tisíc eur.“

Ako vyzerá život študenta mimo školy? Tak ako študent na Slovensku, tak aj študent v Dánsku sa chce mimo školy stretávať s priateľmi, pozrieť si dobrý film, zájsť na nejakú diskotéku alebo si ísť len tak posedieť do podniku. Mesto Aalborg, v ktorom šikovná Prešovčanka žije, je štvrtým  najväčším  mestom Dánska, je jedným z najväčších prístavov. Tomu zodpovedajú aj ceny v meste. Ako sa Ine vyjadrila: „Život v Aalborgu je drahý, napríklad keď chcú ísť mladí večer do mesta, minú viac než dosť. Aj spolužiaci Dáni sa sťažujú na vysoké ceny. Dáni sú však na to zvyknutí, chodia sa stravovať do reštaurácií najmenej 2-krát denne a vedia si dopriať.“

Alborg, Dánsko
Alborg, Dánsko

Krajina je multikultúrna, čo sa odrazilo na životnom štýle Dánov. „Klasický dánsky život sa vytráca a je mi ťažko povedať, aký životný štýl v krajine prevláda. Študujem medzinárodné vzťahy a pochopenie ostatných kultúr, čo ma veľa naučilo. So spolužiakmi iného pôvodu aj vďaka škole vychádzam veľmi dobre.“

Štúdium v zahraničí je určite veľká príležitosť. Osamostatniť sa, získať množstvo skúseností, nadviazať nové priateľstvá, dosiahnuť plnohodnotné vzdelanie, mať šancu na kvalitný život a lepšie sa uplatniť na trhu práce. Tak neváhajte a vyskúšajte to aj vy! Možno sa Dánsko stane aj vašou krajinou.