Pod pojmom „relax“ si mnohí z nás možno predstavia masáže, leňošenie na gauči pri televízore alebo aj nejakú fyzickú aktivitu. Ale čo takto skúsiť mozgový orgazmus?Ak túžite po dokonalej relaxácii a odpočinku, je tu nový fenomén, ktorý sa šíri internetom rýchlosťou 4g. Ide o tzv. ASMR videá – Autonomous Sensory Meridian Response, v preklade do slovenčiny – samostatná zmyslovo-meridiánová reakcia. Túto skratku vytvorila v roku 2010 Jennifer Allen. Laicky povedané, naše telo na niektoré podnety, ako zvuky alebo zrakové vnemy, reaguje následným mravčením na temene hlavy, ktoré sa presúva pozdĺž chrbtice. Na základe týchto pocitov to ľudia prirovnávajú k orgazmu a vytvorili k tomu ekvivalent – mozgový orgazmus.

ASMR videá sa delia podľa obsahu do viacerých skupín. Hlavnou súčasťou ASMR videí je šepot. Osoba sediaca pred kamerou vyslovuje nejaké slová (napr. relaxuj, uvoľni sa) a pri nasadení slúchadiel to vyvolá pocit, že vám to šepká priamo do uší. Ďalšou neoddeliteľnou časťou týchto videí sú zvuky, s ktorými sa stretávame v každodennom živote. Je to zvuk kvapiek dažďa, zvuk, ktorý vydáva kefa pri česaní  vlasov (brushing), zvuk nechtov dotýkajúcich sa rôznych predmetov (tapping) či najobľúbenejší zvuk pre poslucháčov – štetec prechádzajúci po mikrofóne (mic/camera brushing).

Niektorí tvorcovia týchto videí to posunuli na vyššiu úroveň a stvárňujú v týchto videách nejaké postavy. Od lekárov, predavačov, kaderníkov až po postavy zo známych filmov. A tak pri pozeraní tohto videa si môžete pripadať ako na kontrole u lekára alebo akoby ste boli súčasťou filmu. Na Youtube sú označované ako ASMR Roleplay.

Tak ako kniha, ktorá sa dobre predáva a následne sa prekladá do všetkých svetových jazykov, môžeme aj ASMR videá v tomto prirovnať k bestsellerom. Či už preferujete anglický, francúzsky, nemecký alebo váš rodný jazyk, k dispozícii sú všetky varianty.

Pre aký typ ľudí je tento „mozgový orgazmus“ určený?

ASMR videá prevažne vyhľadávajú ľudia, ktorí trpia nespavosťou, sú pod neustálym tlakom a stres zohráva hlavnú rolu v ich životoch. Pozeranie týchto videí dokonca môžeme nájsť aj v niektorých receptoch od psychoterapeuta, tzv. liečba šeptom.

Medzi recipientov radíme širokú verejnosť. Nedá sa určiť ani vekové rozmedzie. Študenti vysokých škôl to využívajú hlavne počas skúškového obdobia, zamestnaní ľudia tieto videá vyhľadávajú najmä pri zamestnaní, ktoré je ťažšie na psychiku.

Americký módny časopis, ktorý je vydávaný pod názvom W magazine, uverejnil na svojom YouTube kanáli interview s rôznymi celebritami, a to práve v štýle ASMR videí. Celebrity ako Kate Hudson,  Juno Temple, Cara Delevingne, Jake Gyllenhaal poskytujú rozhovor šeptom. Kate Hudson dokonca vytvárala pre poslucháčov rôzne zvuky.

Čo sa týka verejne známych ľudí, aj samotný Ashton Kutcher vyjadril sympatie tejto ASMR komunite vyjadrením k článku na svojej fanpage. Na webovej stránke pod názvom Asmr university môžeme nájsť rozhovor s Jennifer Allen, ktorá je označovaná za zakladateľku ASMR komunity a taktiež mená  ďalších  celebrít, ktoré tejto komunite fandia.

Ako spoznať, že ide o mozgový orgazmus

Psychické prejavy: uvoľnenie, príjemné pocity až eufória, šťastie, pohodlie, pokoj, odpočinok, ospalosť.
Fyzické prejavy: brnenie na temene hlavy presúvajúce sa po chrbtici, husia koža.

Odporúčené Youtube kanály samotnými respondentmi:

ASMR Glow
ASMR Darling
Gibi ASMR
ObviouslyASMR
ASMRMagic
ASMRTheChew