Templárov pozná takmer každý. Ale poznáte občianske združenie Templars Slovakia?Keď poviete v Galante slovo templári, len málokto by nevedel, o čo ide. Presnejšie povedané, o koho ide.
V dávnej minulosti zohrali templári veľkú úlohu. Dalo by sa povedať, že tvorili dejiny. Bol to stredoveký mníšsko-rytiersky rád, ktorého prioritou bolo ochraňovať kresťanských pútnikov od západu až po Svätú ríšu. Rád bol neskôr násilne rozpustený až zrušený. Čo však tento pojem znamená dnes v Galante?

Muži i ženy, mnohokrát s neľahkým osudom, spojili svoje sily a založili občianske združenie OZ Templars Slovakia. Dobrovoľníci, zaujatí templárskou tematikou, sa aj takýmto spôsobom rozhodli pomáhať vo svojej lokalite tým, ktorí to najviac potrebujú. Ich spoločný zámer? Pomôcť svojmu mestu stať sa lepším.

Ako to celé vzniklo

Často pomoc zostáva len pri slovách. Bohužiaľ, to zapríčinilo, že obyvatelia mesta už neveria v zbierky a „dobré srdce“ mnohých organizácií, preto galantskí templári dali hlavy dokopy a našli iný spôsob pomoci, nielen finančný. Pomáhajú svojimi rukami, mysľou a zanietením pre projekty, ktoré obyvatelia mesta a jeho okolie potrebujú.

OZ Templars Slovakia
Templári pomáhajú zbierkami pre detský domov v Seredi. Zdroj: Facebook.com/Templars Slovakia

Ako vravia členovia občianskeho združenia, prvé roky boli nesmierne ťažké. Neboli vôbec známi a museli prelomiť skeptické myslenie spoluobčanov. Teraz už vidia, že sa im ich cieľ splnil. Ľudia si ich pamätajú nielen podľa skutkov, ktoré vykonali.

Čo je poslaním Templars Slovakia?

„Členovia občianskeho združenia TS sa združili za účelom spoznávania, rozvinutia a šírenia historického odkazu niekdajšieho Rádu templárov a vzájomnej pomoci medzi sebou, ale aj pomoci verejnosti,“ prezentujú sa členovia občianskeho združenia.

Každý, kto má záujem zlepšovať svoje okolie, je u Templárov vítaný, neodmietnu žiadnu pomoc. Prijali medzi seba aj študentov do 18 rokov, ktorých oslovila myšlienka občianskeho združenia, a tak vznikla odnož Templars Junior.

OZ Templars Slovakia
Templári pomáhali aj pri obnove detského ihriska Zornička v Galante. Zdroj: Facebook.com/Templars Slovakia

Členskú základňu tvoria bežní ľudia. Je tu vojak, kaderník, policajt aj vodič či predavač a mnohí iní. Aj napriek tomu, že niektorí pocítili doteraz len trpkosť života, našli svoje poslanie v pomoci iným. Vďaka nej sa stali lepšími ľuďmi a prekonávajú svoje osobné predsavzatia každým dňom. Činnosť v občianskom združení im ukázala cestu, ktorou chcú ísť. Ich osobnosť v združení dozrela.

Čím sa môžu pochváliť?

Galantskí templári sa obhliadali za projektmi, ktoré sa im podarili: popýšiť sa môžu výjazdmi pri mobilnom odbere krvi, kde pomohli ako dopravca s potrebným vybavením, samozrejme, aj s pomocou zdravotníkov. Za jeden mesiac absolvovali tri úspešné výjazdy – v Galante, Veľkých Úľanoch a Pate tak odobrali až 70 jednotiek krvi. „To, čo robia pre nemocnicu, je úžasné. Zo začiatku nikto nečakal zázraky. Nevedeli sme, čo môžeme čakať. Avšak ich pomoc a výsledky, ktoré dosahujú, prekonávajú očakávania,“ vyjadrila sa obyvateľka Galanty Daniela. Podieľali sa tiež na inovácii detského oddelenia Nemocnice sv. Lukáša v Galante.

Takisto majú za sebou úspešnú akciu na sviatok sv. Martina, kedy sa v Galante konal lampiónový sprievod. Združenie sa postaralo, aby bol bezpečným miestom pre deti s rodičmi, ktorí s lampiónmi nasledovali Martina na bielom koni. Okrem toho, že utvárali koridor celého sprievodu, pomáhali aj deťom pri vyrezávaní tekvíc.

Na sklonku roka ešte stihli zorganizovať projekt Kúp a pomôž. Základnou myšlienkou akcie je nákup trvanlivých potravín, ktoré sa vďaka Templárom dostanú tým, ktorí to najviac potrebujú.

„Keď vieme, pomôžeme,“ to je heslo galantských templárov.

OZ Templars Slovakia
Kreslá pre mobilný odber krvi kúpené dobrovoľníkmi OZ Templars Slovakia. Zdroj: facebook.com/Templars Slovakia

Zdroj: Facebook OZ Templars Slovakia