Mimovládna organizácia opäť vytvorila rebríček slobody. Výraznejšie sme klesli.Zo 180 krajín sveta sme sa minulý rok ocitli na zaujímavom 17. mieste. Po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice v našej krajine sme ale klesli o desať priečok. Uvádzajú to Reportéri bez hraníc.

Novinár riešil možné prepojenia až na najvyššie miesta slovenskej politiky s mafiou. Okrem toho, že zistenia do ulíc nahnali desaťtisíce protestujúcich ľudí a kvôli ktorým padla vláda Róberta Fica, má následky pre Slovensko aj naďalej.

Výrazný prepad až na 27. miesto v rebríčku môže pre Slovensko znamenať varovný prst. Útoky bývalého premiéra Róberta Fica, ktorý označil novinárov za „protislovenské prostitútky“, ale aj nezrovnalosti pri verejnom obstarávaní, kedy zas hovoril o útoku na úspešne predsedníctvom Slovenska, si všimla aj nezisková organizácia.

Ohrozená RTVS

Reportéri bez hraníc hovoria v správe pre Slovensko aj o tom, že médiá sa dostali z rúk medzinárodných mediálnych spoločností do rúk oligarchov. Ohrozená je aj verejnoprávna inštitúcia.

„RTVS, ktorá sa v posledných rokoch stala symbolom žurnalistickej integrity, je teraz tiež ohrozená. Generálny riaditeľ (pozn. red. Jaroslav Rezník) od augusta 2017 pozastavil jediný vyšetrovací televízny program v krajine potom, čo priniesol kritickú reportáž voči strane vo vládnej koalícii, s ktorou je prepojená,“ narážajú v správe na vládnu SNS Andreja Danka.

sloboda tlače na slovensku
Pre zdravú spoločnosť je potrebné, aby neboli novinári obmedzovaní. Zdroj: Pexels.com

Susedia sú na tom ešte horšie

O nič lepšie nedopadli ani naši ostatní susedia s výnimkou Rakúska na 11. mieste. Na 34. mieste je Česko, na 58. mieste Poľsko, na 73. Maďarsko a Ukrajina až na 101. mieste v rebríčku.

Kým v Poľsku a Maďarsku prišlo k zoštátneniu verejnoprávnych médií, v Česku dlhodobo obviňuje z klamstiev Českú televíziu prezident Miloš Zeman, ktorý dokonca pri stretnutí s Vladimirom Putinom uviedol, že novinári by sa mali strieľať. Ten ho poopravil a uviedol, že ich stačí obmedziť.

Prvé tri priečky patria Nórsku, Švédsku a Holandsku.