Pánsky časopis Playboy zmenil vnímanie erotiky, ale aj vnímanie žien.Už je to takmer pol roka, čo svet opustil zakladateľ najznámejšieho pánskeho časopisu na svete Hugh Hefner. Ten priniesol iný pohľad na svet, za čo si zaslúžil obdiv u mnohých.

Hefner zomrel vo veku 91 rokov a príbehy sa rozprávajú najmä o jeho neslávnom sídle. Známym sa stál ale práve tým, že založil pánsky časopis Playboy, ktorý sa snažil zmeniť nudné podávanie informácií a priniesť slobodu v tlači. On sám ale bojoval proti slobodným prejavoch na súdoch.

Aj keď časopis vznikol už v roku 1953, Hefner neskôr vytvoril aj televízne a produkčné spoločnosti. Svoj najznámejší dom predal v roku 2016. V zmluve bola ale klauzula, ktorá hovorila o tom,že až do smrti v ňom môže ostať žiť.

Hefner pritom pôvodne pracoval ako copywriter pre Esquire, bol ale pripravený vytvoriť lepší časopis a už prvý výtlačok, kde vyzliekol Marilyn Monroe, priniesol predaj až 53-tisíc výtlačkov.

Spolu mal Hefner štyri deti a jeho manželka Christie pôsobila na poste generálneho riaditeľa spoločnosti Playboy Enterprise viac ako 20 rokov. Aktuálne vedú spoločnosť jeho deti.

Monroe v časopise Playboy. Zdroj:

Inovatívny a poburujúci

Playboy publikoval obsah aj od známych spisovateľov, postupne ale kultúru opúšťal, keďže bol pod tlakom časopisov ako Hustler, ktorý prinášal tvrdú erotiku a množstvo obdobného obsahu sa objavovalo na internete. Od svojej konkurencie sa chcel pritom Playboy odlíšiť aj tým, že v roku 2015 oznámil, že nahé obrázky už nebude publikovať. Dlho mu to ale nevydržalo – ešte v tom roku sa k tomu vrátil.

Koncom minulého roka verejnosť opäť prekvapil tým, že sa v čísle predstavila transgender modelka, ktorá sa narodila ako muž a podstúpila zmenu pohlavia. Francúzsko-severoafrická žena sa objavila spolu na siedmich fotkách na ôsmich stranách. Zaujímavosťou bolo, že na jednej z nich mala aj ikonické králičie uši, ktorými je Playboy preslávil.

Hugh Hefner’s first and last birthday Olympics 1979 #scrapbooksaturday

Príspevok, ktorý zdieľa Hugh Hefner (@hughhefner),

Vyzliekli sa aj známe ženy

Veľakrát sa pritom v súvislosti so spomínaným pánskym časopisom hovorí o znevažovaní žien. Playboy vraj degradujú ženy a okolie ich potom vníma ako sexuálne predmety. Mnohokrát majú totiž ženy z Playboya na oslavách iba minimum oblečenia, majú zajačie uš a plyšové guličky na zadku.

Platí ale, že mnoho žien sa stali známymi až potom, ako sa objavili v Playboyi. Nezriedka sa pre časopis vyzliekli aj speváčky, športovkyne, moderátorky a ďalšie ženy zo šoubiznisu.

Išlo aj o Pamelu Anderson, Nicole Smith, Jenny McCarthy, Kelly Monaco, Sharon Stone, Shannen Doherty, Drew Barrymore, Farrah Fawcett či Lindsay Lohan. U nás to bola Dara Rolins, Adriana Járová či dvojičky Nízlové.

Domy lásky

Zaujímavé informácie priniesla ešte v roku 1963 Gloria Steinemová, ktorá bola novinárkou na voľnej nohe. Podarilo sa jej dostať do domu Playboya a priniesla šokujúcu správu o tom, ako fungujú.

Séria zobrazovala kluby Playboya, kde muži platili za to, aby mohli stráviť čas s dámami v dome. Holly Madison v roku 2003 priniesla rovnako zaujímavé informácie – od Hefnerových priateliek sa vraj automaticky očakáva, že sa zúčastnia skupinového sexu.

Aj napriek mnohým kauzám obdivovalo Hefnerov život milióny mužov, mnoho žien by zas chceli získať luxus výmenou za radovánky s „pánom domu“.

V očiach Američanov bola výrazná kniha hollywoodskeho režiséra Petra Bogdanoviča, ktorý  popísal príbeh jeho kamarátky Dorothy Strattenovej. Hefner ju vraj nútil do jacuzzi, kde ju mal znásilniť. Hefner to odmietol a neskôr sa na prípad zabudlo.

Hefnera popísala aj Holly Madisonová, ktorá bola Playmate a účinkovala aj v reality šou „The Girls Next Door“. Opísala ho ako ovládajúceho, emočne zneužívajúceho a sexu požadujúceho jedinca. Po vyhrážkach právnikov Playboya sa Madisonová k Hefnerovi už nevyjadrovala.

Hugh Hefner’s first and last birthday Olympics 1979 #scrapbooksaturday

Príspevok, ktorý zdieľa Hugh Hefner (@hughhefner),

Vlastné kluby či TV

Hefner dostal značku dostal okrem časopisov aj do nočných klubov, ktorých mal vo svojom vrchole až 40 na celom svete, sponzoroval rôzne akcie, Playboy sa objavoval v televízií a vytvoril ikonu v podobe sexy zajaca. Samotný zakladateľ sa objavoval v šou ako „Playboy’s Penthouse“ alebo „Playboy After Dark“.

V 60-rokoch bol časopis mimoriadne populárny a najvyšší úspech dosahoval v 70-rokoch. Všetko sa menilo krízou v priemysle, tvrdou konkurenciou iných časopisov a postupne sa zbavil aj svojich klubov. Playboy je stále aktívny pri televízii Playboy TV a kvôli internetu, predaj časopisu výrazne klesá. Končia aj mnohé lokálne verzie časopisu.

Hefner sa mimochodom postaral o to, aby opravili ikonický nápis Hollywood. Podporoval filmovú školu USC a občas aj Demokratickú stranu. V roku 1965 založil nadáciu Playboy na boj s cenzúrou a podporu výskumu sexuality.